ژانویه 30, 2023
美國禮來犀利士有著顯著的勃起困難治療效果。藥物精準作用在陰莖部位,幫助海綿體血管平滑肌舒張。 犀利士 台灣官網正品限時大特賣,效果保證,謹防假冒。

عدم قطعیت عربستان و امارات با طالبان

[ad_1]

پایگاه خبری تحلیلی Nameh News (namehnews.com):

در دوران رژیم طالبان از 1996 تا پایان 2001 ، به استثنای پاکستان ، تنها دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی “امارات اسلامی افغانستان” را به رسمیت شناختند. اکنون که طالبان تقریباً تمام افغانستان را در دست گرفته است ، این سال مطرح می شود که آیا دو پادشاهی قدرتمند عرب و سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس “نسخه 2.0 طالبان” را به عنوان دولت قانونی افغانستان به رسمیت می شناسند؟ یا سعی خواهند کرد او را منزوی کنند؟

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به وضوح از وضعیت افغانستان خشمگین هستند. احتمال وقوع یک جنگ داخلی کامل برای پادشاهی های عرب در خلیج فارس بسیار نگران کننده است. داعش و القاعده ، هر دو اعضای شورای همکاری خلیج فارس و با حمایت مالی منطقه ، به راحتی می توانند از هرج و مرج کنونی استفاده کرده و به تهدیدی برای ثبات در کشورهای خود تبدیل شوند.

رایان بول ، تحلیلگر خاورمیانه ای در Stratfor / Ryan Advisory می گوید: “برای شیوخ خلیج فارس ، یکی از مسائل کلیدی این است که اطمینان حاصل شود که پیروزی طالبان منجر به افراط گرایی جهادی در میان مردم آنها نمی شود.” بودن. “کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در این موضوع مشترک هستند ، اگرچه تهدید تروریستی در مکان های مختلف متفاوت خواهد بود.”

موضوع دیگر این است که در یک دوره اقتصادی دشوار در خلیج فارس ، هجوم مهاجران افغان می تواند فشارهای بودجه ای را افزایش داده و تنش های اجتماعی ایجاد کند. همانطور که پادشاهی های عرب به شهروندان خود می گویند از هزینه های اضافی و مالیات های جدید اجتناب کنند ، مشخص نیست که آنها چقدر می توانند یا می خواهند از مهاجران افغان حمایت کنند.

از زمان تسلط طالبان بر کابل در 15 اوت ، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس محتاط بوده اند. هنوز هیچ یک از آنها طالبان را به رسمیت نشناخته اند و بعید است که این کار را انجام دهند. بول گفت: “من فکر می کنم این کشورها ابتدا کمی طالبان را به رسمیت می شناسند.” اگر جامعه بین المللی ، به ویژه اروپا و ایالات متحده ، عادی سازی روابط با طالبان را آغاز کنند ، کشورهای خلیج فارس نیز چنین خواهند کرد. “

برخی از کارشناسان معتقدند که امارت اسلامی رژیم افغانستان برای دولتهایی که از اسلام سیاسی در خلیج فارس می ترسند یک چالش ایدئولوژیک خواهد بود و بعید است که آنها از بازگشت طالبان به قدرت استقبال کنند. اگرچه امارات متحده عربی طالبان را در دهه 1990 به رسمیت شناخت ، اما اکنون ممکن است به نظر برسد که یکی از صریح ترین مخالفان طالبان است.

دکتر آندریاس کریگ ، استاد دانشکده مطالعات امنیت لندن ، می گوید: “امارات متحده عربی موضع سختی در برابر طالبان اتخاذ خواهد کرد.” مبارزه ایدئولوژیک امارات با اسلام سیاسی به این معناست که آنها در برابر طالبان موضع قاطع خواهند گرفت. ” عربستان ممکن است موقعیت منعطف تری داشته باشد. اگرچه سعودی ها در دهه 1990 از مجاهدین در افغانستان حمایت کردند ، اما تلاش های محمد بن سلمان ولیعهد برای ترویج “اسلام معتدل” به احتمال زیاد به معنای رد سریع طالبان است. با این حال ، کریگ معتقد است: “از نظر اطلاعاتی ، برخی از جاسوسان سعودی سعی می کنند با طالبان تماس بگیرند و در زیر میز ارتباط برقرار کنند. ریاض به احتمال زیاد رژیم جدید افغانستان را به عنوان یک ابزار بالقوه در آسیای مرکزی برای استفاده علیه ایران می بیند. ” با این حال ، چنین روشی برای کار با طالبان ، خطراتی را برای سعودی ها ایجاد می کند ، که ممکن است از پذیرش آنها اکراه داشته باشند ، از همه مهمتر چهره ریاض به عنوان شریک قدرت های غربی را تضعیف می کند. اهمیت خود را در مبارزه با افراط گرایی خشونت آمیز نشان دهید.

این احتمال وجود دارد که عربستان سعودی و ایران برای نفوذ بر طالبان 2.0 رقابت کنند. اگر طالبان به وعده خود برای حفاظت از شهروندان شیعه در افغانستان عمل کنند و از اقداماتی که امنیت ایران را تهدید می کند خودداری کنند ، تهران به احتمال زیاد امیر اسلامی را به رسمیت می شناسد. در چنین شرایطی ، ریاض ناگزیر طالبان را به رسمیت می شناسد.

اگرچه قطر قبل از حملات 11 سپتامبر روابط نزدیک با طالبان داشت ، اما هرگز امارت اسلامی را به رسمیت نشناخت. مقامات دوحه و همتایان آنها در ابوظبی و ریاض احتمالاً به سرعت از به رسمیت شناختن طالبان 2.0 خودداری خواهند کرد. این تصمیم ممکن است بعداً گرفته شود ، اما در حال حاضر ، قطر به احتمال زیاد بر میانجیگری در افغانستان تمرکز می کند. با تصویب مذاکرات صلح افغانستان در سال 2018 ، قطر خود را یکی از مهمترین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در تلاش های دیپلماتیک با هدف حل مناقشه افغانستان اعلام کرد. کریگ گفت: “من معتقدم که اگر آمریکایی ها بخواهند کاری در افغانستان انجام دهند ، باید مذاکره یا میانجیگری کنند.” قطر در حال حاضر تنها میانجی است که ایالات متحده می تواند روی آن حساب کند.

کشورهای حوزه خلیج فارس به تحولات افغانستان توجه زیادی دارند. اگرچه طالبان به سرعت کنترل کابل و دیگر شهرهای بزرگ را در دست گرفت ، اما هنوز مشخص نیست که آیا این گروه می تواند سلطه خود را حفظ کند یا خیر. فعالیت های دیگر گروه های جهادی افراطی که در حملات انتحاری دخیل بودند یکی دیگر از متغیرهای ناشناخته در یک معادله پیچیده است.

منبع: دیپلماسی ایرانی

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *